hipnoza


Ralph Alessi Baida Quartet

Festiwal Muzyki Improwizowanej: jaZZ i Okolice
7 października | wtorek | 20:00

Ralph Alessi. Wybitny amerykański trębacz, kompozytor i pedagog – dyrektor SIM: School for Improvisational Music w Nowym Jorku (www.schoolforimprov.org). Alessi Jest kreatywnym improwizatorem i wymagającym instrumentalistą. Od 1991 roku jest aktywnym uczestnikiem nowojorskiej sceny jazzowej i avant-jazzowej, nagrywa i występuje z takimi muzykami jak: Steve Coleman, Jason Moran, Uri Caine, Don Byron, Ravi Coltrane, Sam Rivers, Fred Hersch, Drew Gress , Tim Berne , Kenny Werner, Michael Cain, Curtis Fowlkes, Tony Malaby, Jim Black, Chris Speed, Matt Mitchell, Nasheet Waits.

Jako pedagog jest członkiem wydziałów w Five Towns College i w Eastman School of Music, od 2002 roku wykłada na wydziale jazzowym w New York University. Jest założycielem i dyrektorem SIM, niekomercyjnej instytucji, która zajmuje się prowadzeniem warsztatów muzycznych dla poszukujących muzyków. SIM pod jego kierownictwem kilkakrotnie zrealizował workshop także w Polsce. Jako lider nagrał dziewięć płyt, m.in. dla takich wytwórni płytowych jak: ECM, Clean Feed, CAM Jazz. Jego najnowsza płyta: „Baida” zrealizowana dla prestiżowej ECM Records, otrzymała wysokie noty od krytyków muzycznych na całym świecie. Koncert w Katowicach jest częścią europejskiej trasy koncertowej promującej to wydawnictwo. Ralph Alessi kilkakrotnie odwiedzał Katowice, a jego muzyka zawsze wzbudzała szczere zainteresowanie publiczności.

Fifti to dj obecny na klubowej scenie od 2003 roku, choć jego przygoda z puszczaniem muzyki zaczęła się dużo wcześniej. Stara się grać tylko dobre imprezy i wpierać istniejącą wokół ulubionych gatunków subkulturę. Aktualnie członek kolektywów Dub Lovin’ Criminals oraz Zło-Tek. Promotor i organizator eventów klubowych, z wykształcenia animator kultury, zawodowo zajmujący się produkcją wydarzeń muzycznych i artystycznych. Zwolennik głębokiego basu, potężnych soundsystemów i imprez audiowizualnych.

Drew Gress - amerykański kontrabasista i kompozytor. Urodził się w Trenton, New Jersey w 1959 roku. Jest jednym z najaktywniejszych instrumentalistów nowej muzyki improwizowanej, bardzo często występuje z artystami wyznaczającymi główne kierunki rozwoju tej muzyki, takimi jak: Ralph Alessi, Tim Berne, Don Byron, Uri Caine, Bill Carrothers, Ravi Coltrane, Marc Copland, Fred Hersch, John Hollenbeck, Andy Laster, Tony Malaby, Mat Maneri, Simon Nabatov, Ben Perowsky. Mieszka i pracuje w Nowym Jorku. Gary Versace - znakomity pianista, organista i akordeonista. Odkąd osiedlił się w Nowym Jorku, w czerwcu 2002 roku, szybko stał się jednym z najbardziej zapracowanych i rozpoznawalnych muzyków. Często grywał w zespołach prowadzonych przez takich artystów jak: Maria Schneider, John Abercrombie, Eliot Zygmunt, Theo Bleckman, Chris Potter, Brad Shepik i wielu innych. Obecnie wraz z trębaczką Ingrid Jansen oraz saksofonistami: tenorzystą Seamusem Blakiem i alcistą Stevem Wilsonem, prowadzi własny zespół. Jego pierwsze nagranie dla Justin Time pod tytułem "Now As Then" zostało wprowadzone na rynek w maju 2003 roku i otrzymało najwyższe wyróżnienie w prestiżowym magazynie "Down Beat". Versace jest profesorem na wydziale Jazzu Uniwersytetu w Oregonie. Ponadto na Uniwersytecie Connecticut prowadzi zajęcia w zakresie klasycznego fortepianu oraz edukacji muzycznej. W wyższych szkołach i uniwersytetach na całym świecie jest wziętym wykładowcą.

Nasheet Waits - pochodzący z Nowego Jorku perkusista i pedagog. Jego zainteresowanie perkusją i jazzem zostało ukształtowane przez ojca - także perkusistę, Fredericka Waitsa. Podczas swojej kariery, Freddie Waits występował u boku legendarnych artystów jazzu: Sonny Rollinsa, Maxa Roacha, McCoy Tynera, Andrew Hilla. Grał również z Ellą Fitzgerald i Steve Wonderem. Nasheet rozpoczął swoje studia na Morehouse w Atlancie, kontynuował naukę w Nowym Yorku na Uniwersytecie Long Island, który ukończył z wyróżnieniem. Podczas studiów pobierał dodatkowe nauki od Maxa Roacha. Nasheet był także członkiem różnych zespołów Andrew Hilla, stale współpracuje z Jasonem Moranem, Fred Hersch’s Trio i wieloma wybitnymi artystami jazzu, takimi jak: Sam Rivers, Geri Allen, Mario Bauza, Hamiett Bluiett, Abraham Burton, Ron Carter, Dave Douglas, Steve Coleman, Ralph Alessi, Stanley Cowell, Orrin Evans, Stefon Harris, The Mingus Big Band, The New Jersey Symphony Orchestra, Greg Osby, Joshua Redman, Vanessa Rubin, Antoine Roney, Wallace Roney, Jacky Terrason, Bunky Green, Mark Turner.  


Zagrają w składzie:
Ralph Alessi – trąbka
Gary Versace – fortepian
Drew Gress – kontrabas
Nasheet Waits - perkusja

Bilety: 40 PLNSohn

After Tauron Festiwal Nowa Muzyka 2014
8 października | środa | 20:00

Choć pochodzący z Londynu i odnawiający tradycje wiedeńskiej sceny muzycznej Sohn jest jak na razie autorem zaledwie jednego albumu „Tremors”, jednej EPki i dwóch singli, wydanych w zasłużonej wytwórni 4AD, trudno znaleźć innego wykonawcę, na którego europejska publiczność czekałaby w tym roku z tak wielkimi nadziejami. 

Udzielający się od niedawna artysta zaskoczył wszystkich w 2012 roku, doskonale przyjętą EPką „The Wheel”, na której ujawnił głęboką fascynację eksperymentalnym R&B i soulem spod znaku Jamesa Blake’a, w tym roku zaś potwierdził swoją doskonała formę debiutanckim albumem, jednym z niewątpliwych kandydatów do tytułu płyty roku. Sięgając po rozwiązania znane z dubstepu i techno, modyfikując w nieskończoność partie wokalne, łącząc głębokie emocje z delikatnymi, ale wciąż tanecznymi bitami Sohn podąża ścieżkami wytyczonymi przez Jamiego Woona, The Weeknd i When The Saints Go Machine i staje się jednym z najistotniejszych wykonawców współczesnego synth-popu – muzyki, która mimo eksperymentalnej formy, wciąż potrafi zachwycić miłośników melodyjnego, emocjonalnego popu. 

Już 8 października Sohn ponownie zagości w stolicy Górnego Śląska, gdzie pojawi się o godzinie 20:00 w Jazz Clubie Hipnoza w ramach After Tauron Nowa Muzyka 2014, dzień później możecie go natomiast wypatrywać w poznańskim klubie SQ. Finał tej króciutkiej trasy odbędzie się w Warszawie, gdzie Sohn pojawi się 24 listopada w klubie Hybrydy.

Bilety: 30 PLN w przedsprzedaży, w dniu koncertu: 35 zł, dostępne na www.ticketpro.pl, www.ticketportal.pl, www.bletin.pl


zapisz się na newsletter Jazzclubu Hipnoza

   -->   All content copyright of klub HIPNOZA   <--