hipnoza


THE DUMPLINGS


6 kwietnia | poniedziałek | 19:00

Nowoczesna elektronika nasiąknięta głębokim basem . Intensywność emocjonalna przełożona na teksty opisujące mikrokosmos relacji międzyludzkich z perspektywy młodych ludzi. Taneczny smutek, chwytliwe melodie i antyteza gwiazdorstwa. Justyna Święs (śpiew i teksty) i Kuba Karaś (muzyka i teksty) udowodnili, że potrafią przemawiać własnym głosem bez niepotrzebnych kompromisów. Błyskotliwy debiut The Dumplings w 2013 roku sprawił, że ich muzyką zainteresowały się największe wytwórnie w Polsce. W ciągu miesiąca zdobyli 13 tysięcy fanów na facebooku (aktualnie jest ich ponad 48 tysięcy) a wraz z internetowym rozgłosem pojawiły się koncerty, których zagrali już 75 od września 2013. 2014 rok był dla zespołu czasem intensywnej pracy. W styczniu nagrywana była płyta w domowym studiu Bartosza Szczęsnego z Rebeki (który był producentem krążka). Piosenki The Dumplings znalazły się w fimie „Facet (nie)potrzebny od zaraz” i spektaklu „ONY Teatru im. Juliusz Ostrewy w Gorzowie Wielkopolskim. Powstała także muzyka specjalnie napisana przez Kubę do spektaklu „Elling” w Teatrze Śląskim w Katowicach. Premiera albumu „No Bad Days” (13.05.2014) zbiegła się z koncertami w Anglii na festiwalach Liverpool Sound City, The Great Escape w Brighton i Londynie. Płyta promowana była koncertowo przez całe lato i jesień 2014 (m.i.n Off Festival, Grape Festival na Słowacji czy United Island w Pradze) Debiutancka płyta zespołu pojawiła się w wielu rankingach na płytę roku 2014 (m.i.n 4 miejsce wg. Dziennikarzy Gazety Wyborczej czy 9 miejsce według Onetu) The Dumplings (razem z Curry Hades) zostali uznani za debiut roku przez czytelników Music Is. Justyna i Kuba nie spoczywają jednak na laurach i w międzyczasie bardzo częstego koncertowania (64 koncerty w 2014 roku!) wymyślają już nowe piosenki!
WOJTEK MAZOLEWSKI QUINTET “POLKA”


19 kwietnia | niedziela |

Niewielu jest artystów w Polsce tak często zapraszanych na występy zagraniczne, niewiele jest gatunków muzycznych, których przedstawiciele tak łatwo przełamują granice i których twórczość jest zrozumiała w niemal każdym zakątku świata.
Wojtek Mazolewski to reprezentant polskiego jazzu w najlepszym wydaniu - z jednej strony nawiązujący do klasycznych brzmień i technik nagrywania, będący muzycznym spadkobiercą docenianych na całym świecie klasyków polskiego jazzu, z drugiej strony tworzący muzykę świeżą, zrozumiałą dla młodej publiczności słuchającej nowych trendów, znającej jazz raczej przez pryzmat takich artystów jak Koop, Brad Mehldau, czy Robert Glasper Experiment
Muzyka z najnowszej płyty kwintetu Wojtka Mazolewskiego zatytuowanego “Polka” to swego rodzaju pamiętnik wędrowca, stąd tytułu „Paris”, „Berlin” czy „Bangkok”. „Polka” łączy tradycję z nowoczesnością - muzycznie (m.in. covery Major Lazer, Rage Against The Machine i Nirvany) i ideowo - wydaniu towarzyszy specjalna oprawa graficzna – na okładce znalazło się zdjęcie Małgorzaty Braunek zrobione przez mistrza fotografii Tadeusza Rolke.  Album "Polka" to popis możliwości współpracowników Mazolewskiego: Joanny Dudy, Oskara Töröka, Marka Pospieszalskiego, Qby Janickiego. Patronat nad płytą obieli: Program Trzeci Polskiego Radia, Co Jest Grane, Jazz Forum, Jazz Soul.pl
Pierwszy singiel promujący płytę zatytułowany "Get Free" gościł na Liście Przebojów Programu Trzeciego Polskiego Radia. Do drugiego singla “Paris” zespół przygotował klip.
bilety: 35 zł
Psychomagia: Blumenkranz's Abraxas plays Masada Book Two 

Jazz Art Festiwal
25 kwietnia | sobota | 20:00

Czytanie z „Księgi Aniołów” Johna Zorna w wykonaniu kwartetu Shanira Ezry Blumenkrantza Abraxas. Blumenkranz – basista, wirtuoz lutni oud i gimbri – od 1999 roku wziął udział w 25 projektach wydawnictwa Tzadik Zorna. Tym razem z trzema innymi muzykami interpretuje wybór jego kompozycji z bogatego zbioru „Księga Aniołów”, stanowiącego drugą Księgę Masady, inspirowanej tekstami autorów z tak różnych epok, jak Giordano Bruno czy Alejandro Jodorowski.

Zamknięte w albumie „Psychomagia” utwory łączą mroczne klezmerskie rytmy i melodie z punkowo-jazzową energią. Sefardyjskie pochodzenie Blumenkranza grającego na trójstrunowej lutni gimbri nadaje im dodatkowy, orientalny charakter. Jak o swoje muzyce mówią sami artyści, jest to „rytualny żydowski rock XXI wieku”.TROYKA

Jazz Art Festiwal
26 kwietnia | niedziela | 20:00

Troyka jest to trio złożone z gitarzysty – Chrisa Montague’a, perkusisty – Joshua Blackmore’a oraz klawiszowca – Kita Downes’a. Są obiecującym, młodym zespołem, którego energetyczne występy na żywo na londyńskiej scenie jazzowej porównywane są do Polar Bear oraz Portico Quartet. Ich muzyka jest połączeniem rocku, bluesa, jazzu, a nawet muzyki tanecznej,  inspirowana takimi gwiazdami jak Aphex Twin, Steely Dan,  perkusistą Billym Cobhamem, saksofonistą Tim Bernem, oraz gitarzystą Wayne Krantzem. Troyka został uznany przez magazyn Timeout w 2012 za jeden wśród 10 najlepszych londyńskich performerów muzycznych zaraz obok Plan B, Zun Zun, The XX i Hotchip. W tym samym roku zespół otrzymał nominację do nagród Jazz FM w dwóch kategoriach – innowacyjna technika jazzowa oraz najlepszy brytyjski „jazz act”.


zapisz się na newsletter Jazzclubu Hipnoza

   -->   All content copyright of klub HIPNOZA   <--