1 / 1
All Projects

Jazzowe egzorcyzmy za pomocą muzyki. Dybuk to znana z folkloru żydowskiego przeklęta dusza zmarłego, która wałęsa się po świecie i wchodzi w ciała swoich ofiar. Opętanie przez Dybuka można traktować dosłownie, bądź jako analogię do spuścizny jaką ludzie otrzymują po pokoleniach wstecz, a na które nie mają wpływu. Można go usunąć tylko i wyłącznie przez egzorcyzmy. „Dybbuk Tse!” to rozkaz dla ducha, aby opuścił opętane ciało. Yoni Mayraz, zainspirowany żydowskimi tradycjami zdecydował się na dokonanie egzorcyzmów za pomocą muzyki. Wschodząca gwiazda izraelskiej sceny jazzowej czaruje mrokiem, ale w jego utworach nie brakuje lekkości, a bliskowschodnie melodie przeplatają się z afroamerykańskimi rytmami. W listopadową noc w Jazz Club Hipnoza obok Yoniego Mayraza zagrają obiecujące talenty, jak basista Tom Driessler oraz perkusista Zoe Pascal, a także gościnnie polski flecista i saksofonista Kacper Krupa. Szykuje się wirtuozerski seans spirytystyczny w Hipnozie.

Yoni Mayraz
Wychowany w Tel-Awiwie, a mieszkający w Londynie utalentowany pianista i producent. Wkroczył na scenę w 2020 roku wraz z EP-ką „Rough Cuts”. Od tego czasu wydał kilka singli nakładem brytyjskich wytwórni GD4YA oraz Village Live Records, a także współpracował z brytyjską legendą tańca El-B. Zdobył uznanie za surową energię swoich występów na żywo podczas koncertów legendarnego Ronniego Scotta, a także solowych show w londyńskim The Jazz Cafe i na wielu międzynarodowych festiwalach. Jego debiutancki album „Dybbuk Tse!” opowiada historię opętania przez Dybuka, który przejmuje kontrolę nad ciałem i duszą człowieka.
Tytuł nawiązuje do rozkazu usunięcia złowrogiego ducha i postuluje ideę egzorcyzmów emocjonalnych poprzez muzykę. Album ukazał się nakładem polskiej wytwórni Astigmatic Records. Pianista eksperymentuje z ciemną mocą, mimo to pozostawia dużo lekkości w swoich kompozycjach co jest jego znakiem rozpoznawczym. Z łatwością łączy jazz z nowojorskim brzmieniem hip hopu lat 90 oraz surowym, oldschoolowym breakbeatem. Album przeplata unikalne bliskowschodnie melodie, wyrafinowane struktury i dźwięki oraz pięknie wykonane solówki.

Zagrają w składzie:

Yoni Mayraz – instrumenty klawiszowe
Tom Driessler – bas
Zoe Pascal – perkusja
Kacper Krupa – saksofon

czwartek 30.11.2023
Start 20:00

Bilety w cenie 60 zł (I pula) oraz 70 zł (II pula) już w sprzedaży!
ebilet.pl:
 https://sklep.ebilet.pl/aanc/67272519433846898
Ticketmaster Polska:
 https://www.ticketmaster.pl/event/31943