17 października | Adam Bałdych Quintet

All Projects

Adam Bałdych Quintet – Premiera nowej płyty „Poetry”
10 lat współpracy z ACT Music!

Bilety w cenie 50/60 (w dniu koncert), już w sprzedaży:
Going app – https://goingapp.pl/…/adam-baldych…/pazdziernik-2021
Ticketmaster – https://www.ticketmaster.pl/event/22099

Adam Bałdych – skrzypce 
Marek Konarski – saksofon 
Łukasz Ojdana – fortepian 
Dawid Fortuna – perkusja 
Michał Barański – kontrabas 
Adam Bałdych celebruje 10 lat w wytwórni ACT i powraca z nowym albumem!Od czasu podpisania kontraktu w 2011 roku i wydania zjawiskowego albumu „Imaginary Room”, Adam Bałdych ugruntował swoją pozycję jednego z najważniejszych skrzypków jazzowych Europy, nagrywając i aktywnie koncertując z takimi gwiazdami jazzu jak Yaron Herman, Helge Lien, Lars Danielsson, Nils Landgreen, Iiro Rantala czy Marius Neset oraz zdobywając nagrody ECHO JAZZ i BMW WELT JAZZ AWARD Niemieckiego przemysłu muzycznego.„Poetry” – to tytuł najnowszego albumu Adama Bałdycha nagranego ze swoim kwintetem oraz Paolo Fresu. Premiera 29października2021r.
Czasem opinie mogą mieć daleko idące konsekwencje. Stało się tak, gdy Adam Bałdych tworząc nowe kompozycje usłyszał od przyjaciela: „jesteś poetą skrzypiec”. Ta opinia nie tylko stała się punktem wyjścia dla procesu twórczego nowego albumu, lecz skłoniła artystę do refleksji na temat temat własnej muzyki.
Bałdych, określany przez Stuarta Nicholsona z Jazzwise „największym współczesnym skrzypkiem jazzu”, wyjaśnia: „Pragnę, aby moja muzyka wpleciona była w kontekst współczesnego świata, jego tęsknoty i obawy. Tworzyć wspólnotę z moim odbiorcą i dzielić się moim spojrzeniem na tu i teraz.”
Wirtuozeria XXI wieku jest dla mnie poszukiwaniem jakości i form wyrazu a nie kaskadami dźwięków. Pragnę opowiadać swoją historię w muzyce zestawiając ze sobą prostotę z wysublimowanym i innowacyjnym językiem skrzypiec, kształtując dźwięk po dźwięku”. I to słychać w bardziej minimalistycznym, pełnym przestrzeni traktowaniu dźwięku oraz sięganiu po unikalne instrumentarium jak skrzypce renesansowe w wyjątkowym utworze Grace.
Do wspólnych nagrań Bałdych postanowił zaprosić jednego z najważniejszych lirycznych głosów europejskiego jazzu, sardyńskiego trębacza Paolo Fresu, o którym mówi: „Połączenie dusz i osobowości jest dla mnie bardzo istotnym wymiarem twórczości, który możemy następnie wyrazić w samej muzyce”. Fresu gra w pięciu utworach, w tym w tytułowym Poetry, prawdziwej perełce umieszczonej w samym sercu albumu.
Po serii albumów nagranych z najjaśniejszymi gwiazdami europejskiej sceny jazzowej Adam Bałdych stawia na współpracę ze swoim polskim kwartetem. „Wraz z Krzysztofem Dysem, Michałem Barańskim i Dawidem Fortuną jesteśmy prawdziwym zespołem. Mamy do siebie zaufanie i chcemy łamać bariery estetyczne, wciąż poszukiwać nowych przestrzeni dla swojej muzyki” – wyjaśnia. Wyjątkowy kolor albumu nadaje również saksofonista Marek Konarski. „Razem z Markiem pochodzimy z tego samego miasta, łączy nas wspólna historia. Czujemy siebie, nasze brzmienia doskonale się przenikają tworząc nową jakość”.
Poetry to także album przełomowy dla Adama Bałdycha w innym sensie. Dokładnie dziesięć lat temu po występie na JazzFest Berlin w 2011 roku podpisał kontrakt płytowy z renomowaną wytwórnią fonograficzną ACT Music. Ta owocna współpraca ugruntowała pozycję Adama Bałdycha i pozwoliła mu zaprezentować swoją muzykę na najważniejszych festiwalach jazzowych na całym świecie.